Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Kopanin

Kopaniny vznikly pravděpodobně již ve 12.stolení ale první doložená zmínka pochází až z roku 1315, kdy vesnici vlastnili Feiltschové ze Sachsqrunu. Na přelomu 13. a 14. století patřila vesnice Neuberqům. Dalším majitelem vsi se stali Zedtwitzové, kteří získali velký vliv na celém Ašsku po dlouhou dobu. Zedtwitzové vystavěli v Kopaninách hrad. Poté, co byl rozdělen majetek Zedtwitzů mezi několik rodových větví, staly se Kopaniny sídlem jedné z nich. Zdejší území Zedtwitzů se tehdy nazývalo Horní Podhradí, a Kopaniny byly jeho součástí.

Z roku 1537 pochází zmínka o zámku v Kopaninách, který byl z části zbořen v roce 1764. Po 2. světové válce se staly majitelem zámku Státní statky. Budova nebyla udržována a chátrala, a tak v 70. letech byl zámek pro velmi špatný stav stržen a  zůstala dochována jen jedna jeho část, která byla do minulého roku pouze troskou. V dnešních dnech dochází k jeho obnově a jsme velmi zvědaví, jak vše dopadne.

Kopaniny ale měly i několik hospod, zahradnictví a dokonce i divadlo pro děti. Další zajímavostí je, že Kopaniny měly své Rudé moře. Ale nedošlo k rozlití břehů oceánů, ale v 19. století zde bylo zřízeno velké koupaliště a jeho název byl právě Rudé moře. Koupaliště bylo často navštěvovaným turistickým lákadlem lidí nejen z celého Ašska, ale také z Německa. Bohužel i tato skvělá stavba po roce 1945 zanikla a tak ke koupání máme jen své vlastní vany, a to jen v období, kdy nám přeje příroda dostatek vody.

Zde najdete uveřejněné matriky obyvatelstva. Údaje zpracoval Plzeňský kraj spolu s Bavorskem. V údajích najdete Aš, Kopaniny i Doubravu.

kniha.jpg